W jaki sposób rozplanować miejsca dla gości na sali weselnej?

             Bardzo ważnym zadaniem, które przed przygotowaniem wesela należy dokładnie omówić, jest usadzenie gości na przyjęciu. Jest to istotny element przygotowań, ponieważ odpowiednie rozplanowanie miejsc pozwoli uniknąć chaosu podczas pojawienia się gości na sali weselnej, a także zapewni dobrą atmosferę. Najpierw narzeczeni muszą otrzymać od gości potwierdzenie przybycia na wesele, później powinni zabrać się do ustalenia miejsc dla zaproszonych. Przy doborze miejsc należy wziąć pod uwagę wiek gości, stopień pokrewieństwa, sympatię. Niestety nie każdy za sobą przepada, nawet jeśli chodzi o bliską rodzinę, a więc należy wziąć wszystko pod uwagę również antypatie. Wypada, by goście którzy obok siebie siedzą, znali się i darzyli się sympatią.

            Każdy z zaproszonych chce siedzieć w gronie swojej rodziny i znajomych, tak więc dobrym sposobem na przyporządkowanie do miejsc będzie lista gości umieszczona na specjalnej ozdobnej planszy przed wejściem do sali. Na liście znajdą się nazwiska gości z przyporządkowanym numerem stolika. Taka informacja może wystarczyć do wyznaczenia miejsca.

            Kolejnym sposobem przyporządkowania miejsca są winietki, ozdobne karteczki z wypisanym imieniem i nazwiskiem gościa. Jest to również dobry pomysł, ponieważ pozwala zachować porządek. Oczywiście takie ustawienie powinno być dobrze przemyślane, by każdy czuł się dobrze w towarzystwie sąsiada. Jeżeli danej osobie nie podoba się jego miejsce, zawsze może z kimś się zamienić.

            W centralnym punkcie, przy głównym stole siedzi Młoda Para. Panna Młoda powinna siedzieć po prawej stronie Pana Młodego, obok nich ich rodzice oraz świadkowie. Często też obok rodziców zasiadają dziadkowie, ciocie  i wujkowie. Jest to tradycyjne ułożenie. Im dalej od młodych, tym dalsze pokrewieństwo. Często dzieci w podobnym wieku usadza się przy jednym wspólnym stole, by też czuły się ważne i miały z kim się bawić. Zazwyczaj rodzina Panny Młodej siedzi w swoim gronie, a Pana Młodego w swoim.